Rozsądne przewalutowanie kredytu we frankach

Przewalutowanie to proces, w którym aktywa lub pasywa finansowe zmieniają walutę, w której są denominowane. Mówić językiem zwykłych ludzi, przewalutowanie powoduje zamianę waluty na korzystny kurs, a co za tym idzie na oszczędności lub zmniejszenie długów. Jest to temat, który nie miał większego znaczenia aż do momentu, kiedy nie pojawiła się wielka fala kredytów frankowych i w euro w czasie, kiedy te waluty były bardzo tanie. Niedługo potem waluty te drastycznie zdrożały, przez co zadłużenie w wielkościach bezwzględnych bardzo wzrosło. Wiele osób zastanawiało się, czy nie warto dokonać przewalutowania swoich kredytów tak, by uzyskać bezpieczeństwo finansowe. Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Koszty i zyski z przewalutowania

Zacznijmy od tego, dlaczego wykonuje się przewalutowanie. Jest to działanie mające na celu wyeliminowanie ryzyka kursowego czyli sytuacji, w której zarabia się w jednej walucie, a wydaje w innej. Jest to sytuacja bardzo zła, ponieważ nigdy nie wiadomo, jaki będzie realny stosunek zobowiązań do dochodów w momencie, kiedy nadejdzie konieczność zapłacenia zobowiązania.

Koszty przewalutowania są niestety bardzo poważne. Zazwyczaj istnieje konieczność zapłacenia prowizji od tej czynności, która potrafi sięgać kilku procent kosztów kredytu. Do tego dochodzi spread walutowy, czyli zmiana waluty sprawia, że dopłacamy jeszcze do samego faktu zmiany waluty na inną. Kolejna kwestia to wyższe oprocentowanie, ponieważ koszty kredytów w złotówkach są wyższe od kosztów w euro czy we franku.

Jak to zrobić najtaniej?

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy koniecznie minimalizować nasze koszty. Niewiele jednak jesteśmy w stanie zdziałać. Zazwyczaj lepiej jest postawić na kantor internetowy, gdzie dostępne są waluty online, czyli wszystkie transakcje oparte są o kurs walut online, najniższy możliwy i ze znikomym spreadem. Kantor taki jak pluskantor.pl pozwoli nam na zdobywanie waluty do spłacania kredytu w tym pieniądzu (wymiana walut online), w jakim jesteśmy zadłużeni. Nie rozwiązuje to oczywiście większości naszych problemów, ale sprawia przynajmniej, że nasze zobowiązania nie są dodatkowo powiększane o spread walutowy pobierany każdego miesiąca przy każdej racie przez banki. Obecnie, kiedy kursy walut są już mniej więcej stałe, przewalutowanie nie ma większego sensu, ponieważ jego koszty nigdy się nie zwrócą. Minimalizacja kosztów jest w takim układzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.