KNF pilnuje kantorów internetowych

Komisja Nadzoru Finansowego to bardzo ważny organ w polskim systemie prawa. Powoływany jest on przez władzę wykonawczą i jego zadaniem jest nadzorowanie działania całego rynku finansowego Polski w jego ujęciu mikro i makro.

Oznacza to, że Komisja Nadzoru Finansowego odpowiada bezpośrednio za stabilność całego systemu finansowego kraju, jak również jest zobowiązana do dbania o jak najlepszy interes każdej pojedynczej osoby, która w Polsce decyduje się na skorzystanie z usług firmy świadczącej szeroko rozumiane usługi finansowe. PlusKantor.pl to internetowy kantor wymiany walut, jedna z instytucji, którym Komisja Nadzoru Finansowego przygląda się bardzo bacznie i ten fakt gwarantuje, że jest to instytucja solidna, do której można mieć zaufanie.

Kim oni są?

W kantorach internetowych można dokonywać wymiany waluty online. W przeciwieństwie do klasycznych kantorów, kantor internetowy nie staje się właścicielem walut, a tylko uczestniczy w ich wymianie jako miejsce zawierania transakcji. Podobnie działają serwisy ogłoszeń i serwisy aukcyjne. Nawet jeśli kantor online nie wchodzi w posiadanie naszych pieniędzy, może nimi dysponować, więc warto by było dowiedzieć się, kim są ludzie nim zarządzający i odpowiedzialni za transakcje.

Powyższe kwestie rozjaśnia mam właśnie Komisja Nadzoru Finansowego, ponieważ bardzo dokładnie sprawdza ona, komu powierzamy nasze pieniądze. Sami też oczywiście mamy możliwość sprawdzenia, ponieważ dane właścicieli takich firm są publiczne, ale Komisja Nadzoru Finansowego ma oczywiście znacznie większe możliwości.

Czy jest to bezpieczne?

Wielka instytucja w Internecie kontra malutki człowiek, który nawet nie ma możliwości pójść gdzieś do biura i pokrzyczeć na ludzi? Komisja Nadzoru Finansowego wyrównuje sytuację także na tej płaszczyźnie, ponieważ sprawdza, czy wszystkie procedury stosowane przez serwis zajmujący się procesem jakim jest wymiana walut online spełniają wymogi stawiane przez przepisy prawa.

Wiele osób w sieci boi się, że jeśli coś pójdzie nie tak, nawet jeśli będzie to tylko jakiś błąd ludzki lub kwestia przez nikogo nie zawiniona, będą pozostawieni sami sobie i nie odzyskają swoich pieniędzy. Komisja Nadzoru Finansowego dba o to, by każdy kantor w sieci odpowiednio rozpatrywał wszystkie skargi swoich klientów, posiadał mechanizmy skutecznej kontroli wewnętrznej oraz był sprawiedliwy w swoich działaniach. Nie ma tu miejsca na żaden drobny druczek i podobne rozwiązania.