Co to jest zaćma wtórna?

Często lekceważymy choroby oczu, nie udajemy się do okulisty na regularne wizyty kontrolne, a gdy przyjdzie poważna choroba i problem ze wzrokiem, sami nie wiemy skąd się właściwie ten problem wziął i dlaczego to właśnie my zachorowaliśmy.

Centrum okulistyczne

Jeżeli udamy się na wizytę kontrolną do swojego okulisty, a on zauważy jakieś niepokojące objawy i początki choroby oczu, z pewnością wyśle nas na dodatkowe badania, jakie wykonuje między innymi centrum okulistyczne, mieszczące się w każdym większym mieście. Tutaj zostaniemy profesjonalnie przebadani, a lekarz okulista zbada oczy pod kątem widoczności, ale również pod kątem chorób oczu, do których zalicza się również zaćma czy jaskra. Są to choroby z jednej strony dość rzadko spotykane, z drugiej musimy wiedzieć, że z wiekiem coraz łatwiej o chorobę, która przychodzi nieoczekiwanie i bez żadnego ostrzeżenia.

Co to jest zaćma? Jak odbywa się leczenie zaćmy?

Jedną z poważniejszych chorób oczu, jest tak zwana zaćma, nazywana również kataraktą, a jej główne objawy to mętnienie soczewki oka i problemy z właściwą widocznością. Choroba ta jest przypadłością osób starszych i to one narażone są na dodatkowe powikłania, szczególnie wtedy gdy nie chodzą na regularne wizyty do okulisty.

Kiedy już zaćma zostanie stwierdzona, wymaga jak najszybszego leczenia, pod warunkiem że stan zdrowia pacjenta na to pozwala. Sama zaćma wtórna to rodzaj powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy, jednak nie do końca jest to powikłanie po istniejącej wcześniej chorobie oczu.

Zaćma wtórna i jej skutki

Jak sama nazwa wskazuje, zaćma wtórna traktowana jest przez pacjentów jako nawrót choroby, czy też źle wykonany zabieg. Sytuacja wygląda nieco inaczej i warto bliżej przyjrzeć się tej tematyce.

W przypadku schorzenia, jakim jest zaćma wtórna, chodzi o zaatakowanie w organizmie zdrowej części oka. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas pierwszego zabiegu zostaje usunięta zmętniała soczewka, zabiegowo zastąpiona sztuczną. Nadal jednak w oku pozostaje tzw. tylna torebka, dzięki której cała soczewka utrzymuje się we właściwym położeniu i jest ona narażona na kolejny atak choroby.

Na szczęście leczenie zaćmy wtórnej jest proste i bezinwazyjne. Odbywa się za pomocą lasera i twa zaledwie kilka minut. Podczas zabiegu zostaje uszkodzona tylna torebka soczewkowa, dzięki czemu wszystkie pozostałe złogi zostają usunięte. Skutki leczenia zaćmy wtórnej widoczne są w wyjątkowo krótkim czasie, dzięki czemu pacjent szybko wraca do pełni zdrowia, poprzez znaczną poprawę ostrości widzenia.

Dodaj komentarz